ایستاسازه
En Ar

خانه - پروژه ها - پروژه پایدارسازی گودهای عمیق - پروژه تجاری 93 شهر پردیس

پروژه 103 شهر پردیس - شرکت عمرانی مهندسی ایستا سازه

شرح کلی پروژه تجاری 93 شهر پردیس:

پروژه تجاری 93 شهر پردیس که یکی از پروژه های پایدارسازی گودهای عمیق شرکت ایستا سازه در استان تهران می باشد، با سطح کل پایدارسازی 2500 متر مربع و حداکثر عمق 20 متر در فاز یازده شهر پردیس واقع است. این شرکت مسئولیت طراحی و اجرای سیستم پایدارسازی دیواره های گود و سیستم زهکشی را در این پروژه عهده دار بوده است. کاربری این پروژه به صورت تجاری می باشد. یکی از فعالیت های متفاوت و متمایز صورت گرفته در این پروژه مربوط به طراحی و اجرای 26 شمع بتنی درجا به قطر 0/1 متر و با مجموع طول 505 متر بوده است.

چالش های پروژه تجاری 93 پردیس:

وضعیت همجواری و عوارض مجاور گود و سربارهای مربوط به آنها و همچنین موقعیت قرارگیری تأسیسات شهری همواره یکی از چالش های متداول در پروژه های گودبرداری عمیق در محیط های شهری می باشد. در ضلع شرقی این پروژه، بلوک های 21 و 22 زون 5 قرار داشت. هر کدام از این ساختمان ها دارای 15 طبقه بوده و هر کدام 60 واحد مسکونی را در خود جای داده است. نظر به اینکه تمامی این واحدها تحویل مالکین شده و بسیاری از آنان در واحدهای خود ساکن شده بودند، رعایت و حفظ آرامش ساکنین و مدیریت صحیح و مؤثر به کارگیری دستگاه ها و راه اندازی آنها در زمان های مناسب مطابق با ساعات استراحت ساکنین همجوار در طی شبانه روز به یکی از چالش های اصلی این پروژه تبدیل شده بود. افزون بر این، حضور چنین سازه هایی ضروری می ساخت تا عملیات پایش و کنترل تغییر مکان دیواره های مجاور این سازه ها با دقت و حساسیت بیشتری صورت پذیرد. در مجاورت ضلع های شمالی، غربی و جنوبی پروژه، معبر دسترسی و خیابان اصلی قرار داشت که در مرحله طراحی، استعلام های مربوط به وضعیت و تراز قرارگیری عوارض و تأسیسات شهری از نهادها و سازمان های مربوطه اخذ گردید تا با توجه به آنها، طراحی سیستم پایدارسازی انجام و تراز قرارگیری میلگردهای تسلیح تعیین گردد.

پس از شروع عملیات پایدارسازی، همکاران اجرایی پروژه با مشکل برخورد به لایه های خاک دستی در ترازهای بالایی مواجه گردید. با توجه به اینکه در بسیاری از گمانه های حفر شده جهت نصب و جای گذاری المان های تسلیح همچون میخ (نیل) یا مهاری (انکر)، ریزش دیواره های گمانه تبدیل به یک مشکل ثابت گردیده بود، همکاران اجرایی شرکت با استفاده از تجربه خود در پروژه های مشابه، راهکارهایی جهت مرتفع نمودن این مشکل به کارفرمای محترم ارائه نمودند.

علاوه بر مشکلات فوق الذکر از نظر حفاری و تزریق گمانه ها برای لایه های بالایی خاک محل پروژه که موجب کاهش سرعت عملیات اجرایی شده بود، گزارش خاک (مطالعات ژئوتکنیک) پروژه نشان می داد که جنس خاک در لایه های پایینی به خاک سفت با تراکم بالا یا سنگ سخت تبدیل می گردد. این موضوع با درصد قابل قبولی در طی عملیات اجرایی نیز به حقیقت پیوست و موجب گردید تا با بیرون کشیدن و خرد کردن سنگ های درشت، سرعت عملیات پایدارسازی و به تبع آن عملیات خاکبرداری کاهش یابد.

همان طور که در بسیاری از پروژه های عمرانی دو عنصر آب و خاک نقش بسیار پر رنگ و ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، وجود منابع آب متعدد در مجاورت دیواره های این پروژه نیز بسیار چشمگیر بود.

مجموع طول حفاری در این پروژه بیش از 8000 متر بود که در مقایسه با سطح کل پایدارسازی (2500 متر مربع) قابل توجه بود. این امر علاوه بر مشکلات مربوط به حفاری در لایه های سست و ریزشی و لایه های سنگی که پیش تر اشاره شد، مشکلات زیادی در مرحله تزریق گمانه ها ایجاد کرده بود. در چنین مواقعی، مدیریت بهینه عوامل اجرایی و تقسیم صحیح و کارآمد مسئولیت های اجرایی بیش از پیش، پر رنگ تر می شد که به لطف خداوند متعال، مدیریت پروژه و همکاران اجرایی به خوبی از عهده انجام این کار برآمدند.

در طول پروژه و در فواصل زمانی متناوب، همکاران اجرایی پروژه عمدتاً با چالش هایی پیرامون خرید، تأمین و انتقال مصالح مورد نیاز همچون سیمان، ماسه، میلگرد (نیل)، مهاری (انکر) و ملحقات مربوطه، صفحات سر میخ (هد نیل) و سر مهاری (هد انکر)، صفحات مشبک مش، گازوئیل و غیره روبرو بودند. البته شایان ذکر است در برخی موارد، این چالش ها صرفاً مختص این پروژه نبود و به دلایل و شرایط عمومی و فراگیر از قبیل تورم اقتصادی و اعتصابات صنوف مرتبط با تأمین مصالح پای کار همچون کارخانجات تولید سیمان وابسته بود.

با توجه به قرارگیری پروژه تجاری 93 شهر پردیس در مجاورت ساختمان های مسکونی و همجواری با معابر دسترسی و خیابان اصلی، عبور و مرور ماشین آلات سنگین خاکبرداری و حمل خاک و همچنین ماشین آلات حمل مصالح، ارکان مختلف پروژه به ویژه همکاران اجرایی شرکت ایستاسازه را با مسائلی روبرو کرده بود.

قرار گرفتن پروژه تجاری 93 شهر پردیس در ناحیه کوهستانی شرق شهر تهران و برودت و دمای پایین هوا در محل پروژه، موجب شد تا عملیات بتنی همچون اجرای رویه شاتکریتی و شمع های بتنی درجا، با مشکلاتی مواجه گردد که ضروری ساخت تا تدابیری جهت رعایت الزامات و ضوابط آیین نامه ای اندیشیده شود.

در فرآیند طراحی، تعداد 26 شمع بتنی درجا به قطری برابر با 0/1 متر و با طول متغیر بین 18 تا 22 متر در نظر گرفته شد. همکاران اجرایی در طول فرآیند اجرای شمع های بتنی با سختی هایی همچون سه تکه بودن سبد آرماتورهای طولی و تناژ بالای شمع سرهم شده، تابیدن قفسه آرماتورهای بافته شده به هنگام جای گذاری در چاه مربوطه، جلوگیری از وقوع پدیده جدا شدگی دانه ها حین عملیات بتن ریزی با استفاده از لوله ترمی و کنترل حصول کیفیت بتن مورد نیاز و ضرورت انجام عملیات مراقبت از بتن به علت سردی و برودت هوا مواجه بودند.

راهکارهای پروژه تجاری 93 پردیس:

با توجه به حضور ساختمان های مسکونی بلند مرتبه و دو معبر دسترسی اصلی زون 5 فاز یازده در مجاورت پروژه تجاری 93 شهر پردیس و تراز بالای معابر نسبت به تراز خیابان های اطراف و اختلاف تراز قابل توجه دو ضلع شرقی و غربی به علت شیب طبیعی زمین، در مرحله اولیه طراحی تعداد 26 شمع بتنی درجا به قطری برابر با 0/1 متر و با طول متغیر 18 تا 22 متر به فاصله 3 متر از هم در نظر گرفته شد. پس از بازدید میدانی اعضای دفتر فنی و گروه طراحی از محل پروژه و تدقیق نتایج حاصل از گزارش خاک (مطالعات ژئوتکنیک) و بررسی تمامی حالات ممکن و بهینه برای انتخاب و طراحی سیستم پایدارسازی، سیستم ترکیبی میخ کوبی (نیلینگ) و شمع های بتنی به عنوان طرح پایدارسازی نهایی به کارفرمای محترم ارائه گردید و پس از بررسی مشاور محترم پروژه و دریافت دیدگاه ها و نقطه نظرات آنان، طرح ارائه شده تصویب و جهت اجرا به شرکت ایستاسازه ابلاغ گردید. مطابق طرح نهایی، حفاری چاه های مربوطه در محدوده شمع های بتنی با حفظ تدابیر فنی و با رعایت الزامات ایمنی صورت پذیرفت.

ریزشی بودن خاک محل پروژه به علت ماهیت خاک محل پروژه در لایه های فوقانی که عمدتاً به صورت خاک دستی بود، موجب گردید تا علاوه بر استفاده از روش تزریق تحکیمی در حفاری گمانه ها، در مرحله طراحی هم سعی گردد تا حد امکان با کاهش طول حفاری ها و استفاده بیشتر از سیستم میخ کوبی (نیلینگ) به جای سیستم مهاری (انکراژ)، به فرآیند حفاری سرعت بخشیده شود. البته در لایه های پایین تر همچنان مشکلات مربوط به حفاری و کاهش سرعت عملیات پا برجا بود. زیرا برخورد به لایه های خاک سفت و گاهاً سنگ سخت ایجاب می کرد تا حفاری با استفاده از سر مته چکشی انجام گردد. افزون بر این، می بایست سنگ های درشت تر بیرون کشیده شده و خرد و تکه تکه می گردید. از سویی دیگر، مجموع طول حفاری قابل توجه نسبت به سطح کل پایدارسازی پروژه نیز اثر کاهش سرعت عملیات حفاری را دو چندان می کرد. بدین منظور، با هماهنگی همکاران کنترل پروژه، همکاران اجرایی سایر جبهه های کاری در دیواره های دیگر گود را فعال می نمودند تا از سرعت کلی اجرا کاسته نشده و پروژه مطابق برنامه زمان بندی پیش برود و در موعد مقرر به پایان برسد و تحویل کارفرمای محترم گردد.

همچنین به هنگام اجرای عملیات پایدارسازی و حفاری گمانه های المان های تسلیح، همکاران اجرایی تمام دقت و تلاش خود را به کار بستند تا از برخورد گمانه ها به تأسیسات شهری زیر خیابان های اصلی ممانعت به عمل آمده و فرآیند حفاری ها با موفقیت انجام گردد.

در زمینه مشکلات مربوط به تأمین مصالح، مدیریت پروژه و همکاران اجرایی کوشیدند تا با همراهی کارفرمای محترم و مدیریت صحیح و کارآمد مصالح پای کار و معرفی مراکز جدید تأمین مصالح به ایشان و حتی در برخی از موارد، تأمین و پشتیبانی مصالح از سایر کارگاه های پایدارسازی فعال خود، عملیات پایدارسازی را پیش ببرند و تا حد امکان از توقف عملیات اجرایی و تعطیلی کارگاه جلوگیری نمایند.

به علت قرارگیری محل پروژه در مجاورت منطقه مسکونی و همجواری با ساختمان های 15 طبقه با تعداد ساکنین زیاد، سعی گردید تا مراحلی از عملیات اجرایی که مولد آلودگی صوتی هستند و برای ساکنین همجوار ایجاد مزاحمت می نمود، در ساعات مشخصی از شبانه روز انجام گیرد. در بسیاری از مواقع، گروه مدیریت پروژه می کوشید تا برنامه کاری روزانه عوامل اجرایی، با محوریت انجام عملیات حفاری در ساعات ابتدایی و بتن پاشی جهت اجرای رویه شاتکریتی در ساعات پایانی روز کاری، تنظیم گردد. این برنامه زمان بندی باعث می شد تا در ساعات میانی روز (زمان استراحت ساکنین ساختمان های مسکونی) دستگاه کمپرسور باد خاموش بوده و فعالیت های کم سر و صدا تر همچون نصب صفحات سر میخ (هد نیل)، تزریق و پک کردن گمانه های حفاری در دستور کار قرار بگیرد.

برای رعایت الزامات بتن ریزی در شرایط دمایی پایین و برودت و سردی هوای محیط، استفاده از پشم شیشه و محلول های ضد یخ مخصوص بتن ریزی در فصل یخبندان بر اساس تجربه این شرکت در پروژه های مشابه مطابق آیین نامه بتن ایران (آبا) و مبحث نهم مقررات ملی ساختمان در دستور کار گرفت. این امر هم در اجرای رویه شاتکریتی و هم در اجرای شمع های بتنی درجا مورد توجه قرار گرفت.

پروژه تجاری 93 شهر پردیس

پروژه 103 شهر پردیس - شرکت عمرانی مهندسی ایستا سازه

شرح کلی پروژه تجاری 93 شهر پردیس:

پروژه تجاری 93 شهر پردیس که یکی از پروژه های پایدارسازی گودهای عمیق شرکت ایستا سازه در استان تهران می باشد، با سطح کل پایدارسازی 2500 متر مربع و حداکثر عمق 20 متر در فاز یازده شهر پردیس واقع است. این شرکت مسئولیت طراحی و اجرای سیستم پایدارسازی دیواره های گود و سیستم زهکشی را در این پروژه عهده دار بوده است. کاربری این پروژه به صورت تجاری می باشد. یکی از فعالیت های متفاوت و متمایز صورت گرفته در این پروژه مربوط به طراحی و اجرای 26 شمع بتنی درجا به قطر 0/1 متر و با مجموع طول 505 متر بوده است.

چالش های پروژه تجاری 93 پردیس:

وضعیت همجواری و عوارض مجاور گود و سربارهای مربوط به آنها و همچنین موقعیت قرارگیری تأسیسات شهری همواره یکی از چالش های متداول در پروژه های گودبرداری عمیق در محیط های شهری می باشد. در ضلع شرقی این پروژه، بلوک های 21 و 22 زون 5 قرار داشت. هر کدام از این ساختمان ها دارای 15 طبقه بوده و هر کدام 60 واحد مسکونی را در خود جای داده است. نظر به اینکه تمامی این واحدها تحویل مالکین شده و بسیاری از آنان در واحدهای خود ساکن شده بودند، رعایت و حفظ آرامش ساکنین و مدیریت صحیح و مؤثر به کارگیری دستگاه ها و راه اندازی آنها در زمان های مناسب مطابق با ساعات استراحت ساکنین همجوار در طی شبانه روز به یکی از چالش های اصلی این پروژه تبدیل شده بود. افزون بر این، حضور چنین سازه هایی ضروری می ساخت تا عملیات پایش و کنترل تغییر مکان دیواره های مجاور این سازه ها با دقت و حساسیت بیشتری صورت پذیرد. در مجاورت ضلع های شمالی، غربی و جنوبی پروژه، معبر دسترسی و خیابان اصلی قرار داشت که در مرحله طراحی، استعلام های مربوط به وضعیت و تراز قرارگیری عوارض و تأسیسات شهری از نهادها و سازمان های مربوطه اخذ گردید تا با توجه به آنها، طراحی سیستم پایدارسازی انجام و تراز قرارگیری میلگردهای تسلیح تعیین گردد.

پس از شروع عملیات پایدارسازی، همکاران اجرایی پروژه با مشکل برخورد به لایه های خاک دستی در ترازهای بالایی مواجه گردید. با توجه به اینکه در بسیاری از گمانه های حفر شده جهت نصب و جای گذاری المان های تسلیح همچون میخ (نیل) یا مهاری (انکر)، ریزش دیواره های گمانه تبدیل به یک مشکل ثابت گردیده بود، همکاران اجرایی شرکت با استفاده از تجربه خود در پروژه های مشابه، راهکارهایی جهت مرتفع نمودن این مشکل به کارفرمای محترم ارائه نمودند.

علاوه بر مشکلات فوق الذکر از نظر حفاری و تزریق گمانه ها برای لایه های بالایی خاک محل پروژه که موجب کاهش سرعت عملیات اجرایی شده بود، گزارش خاک (مطالعات ژئوتکنیک) پروژه نشان می داد که جنس خاک در لایه های پایینی به خاک سفت با تراکم بالا یا سنگ سخت تبدیل می گردد. این موضوع با درصد قابل قبولی در طی عملیات اجرایی نیز به حقیقت پیوست و موجب گردید تا با بیرون کشیدن و خرد کردن سنگ های درشت، سرعت عملیات پایدارسازی و به تبع آن عملیات خاکبرداری کاهش یابد.

همان طور که در بسیاری از پروژه های عمرانی دو عنصر آب و خاک نقش بسیار پر رنگ و ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، وجود منابع آب متعدد در مجاورت دیواره های این پروژه نیز بسیار چشمگیر بود.

مجموع طول حفاری در این پروژه بیش از 8000 متر بود که در مقایسه با سطح کل پایدارسازی (2500 متر مربع) قابل توجه بود. این امر علاوه بر مشکلات مربوط به حفاری در لایه های سست و ریزشی و لایه های سنگی که پیش تر اشاره شد، مشکلات زیادی در مرحله تزریق گمانه ها ایجاد کرده بود. در چنین مواقعی، مدیریت بهینه عوامل اجرایی و تقسیم صحیح و کارآمد مسئولیت های اجرایی بیش از پیش، پر رنگ تر می شد که به لطف خداوند متعال، مدیریت پروژه و همکاران اجرایی به خوبی از عهده انجام این کار برآمدند.

در طول پروژه و در فواصل زمانی متناوب، همکاران اجرایی پروژه عمدتاً با چالش هایی پیرامون خرید، تأمین و انتقال مصالح مورد نیاز همچون سیمان، ماسه، میلگرد (نیل)، مهاری (انکر) و ملحقات مربوطه، صفحات سر میخ (هد نیل) و سر مهاری (هد انکر)، صفحات مشبک مش، گازوئیل و غیره روبرو بودند. البته شایان ذکر است در برخی موارد، این چالش ها صرفاً مختص این پروژه نبود و به دلایل و شرایط عمومی و فراگیر از قبیل تورم اقتصادی و اعتصابات صنوف مرتبط با تأمین مصالح پای کار همچون کارخانجات تولید سیمان وابسته بود.

با توجه به قرارگیری پروژه تجاری 93 شهر پردیس در مجاورت ساختمان های مسکونی و همجواری با معابر دسترسی و خیابان اصلی، عبور و مرور ماشین آلات سنگین خاکبرداری و حمل خاک و همچنین ماشین آلات حمل مصالح، ارکان مختلف پروژه به ویژه همکاران اجرایی شرکت ایستاسازه را با مسائلی روبرو کرده بود.

قرار گرفتن پروژه تجاری 93 شهر پردیس در ناحیه کوهستانی شرق شهر تهران و برودت و دمای پایین هوا در محل پروژه، موجب شد تا عملیات بتنی همچون اجرای رویه شاتکریتی و شمع های بتنی درجا، با مشکلاتی مواجه گردد که ضروری ساخت تا تدابیری جهت رعایت الزامات و ضوابط آیین نامه ای اندیشیده شود.

در فرآیند طراحی، تعداد 26 شمع بتنی درجا به قطری برابر با 0/1 متر و با طول متغیر بین 18 تا 22 متر در نظر گرفته شد. همکاران اجرایی در طول فرآیند اجرای شمع های بتنی با سختی هایی همچون سه تکه بودن سبد آرماتورهای طولی و تناژ بالای شمع سرهم شده، تابیدن قفسه آرماتورهای بافته شده به هنگام جای گذاری در چاه مربوطه، جلوگیری از وقوع پدیده جدا شدگی دانه ها حین عملیات بتن ریزی با استفاده از لوله ترمی و کنترل حصول کیفیت بتن مورد نیاز و ضرورت انجام عملیات مراقبت از بتن به علت سردی و برودت هوا مواجه بودند.

راهکارهای پروژه تجاری 93 پردیس:

با توجه به حضور ساختمان های مسکونی بلند مرتبه و دو معبر دسترسی اصلی زون 5 فاز یازده در مجاورت پروژه تجاری 93 شهر پردیس و تراز بالای معابر نسبت به تراز خیابان های اطراف و اختلاف تراز قابل توجه دو ضلع شرقی و غربی به علت شیب طبیعی زمین، در مرحله اولیه طراحی تعداد 26 شمع بتنی درجا به قطری برابر با 0/1 متر و با طول متغیر 18 تا 22 متر به فاصله 3 متر از هم در نظر گرفته شد. پس از بازدید میدانی اعضای دفتر فنی و گروه طراحی از محل پروژه و تدقیق نتایج حاصل از گزارش خاک (مطالعات ژئوتکنیک) و بررسی تمامی حالات ممکن و بهینه برای انتخاب و طراحی سیستم پایدارسازی، سیستم ترکیبی میخ کوبی (نیلینگ) و شمع های بتنی به عنوان طرح پایدارسازی نهایی به کارفرمای محترم ارائه گردید و پس از بررسی مشاور محترم پروژه و دریافت دیدگاه ها و نقطه نظرات آنان، طرح ارائه شده تصویب و جهت اجرا به شرکت ایستاسازه ابلاغ گردید. مطابق طرح نهایی، حفاری چاه های مربوطه در محدوده شمع های بتنی با حفظ تدابیر فنی و با رعایت الزامات ایمنی صورت پذیرفت.

ریزشی بودن خاک محل پروژه به علت ماهیت خاک محل پروژه در لایه های فوقانی که عمدتاً به صورت خاک دستی بود، موجب گردید تا علاوه بر استفاده از روش تزریق تحکیمی در حفاری گمانه ها، در مرحله طراحی هم سعی گردد تا حد امکان با کاهش طول حفاری ها و استفاده بیشتر از سیستم میخ کوبی (نیلینگ) به جای سیستم مهاری (انکراژ)، به فرآیند حفاری سرعت بخشیده شود. البته در لایه های پایین تر همچنان مشکلات مربوط به حفاری و کاهش سرعت عملیات پا برجا بود. زیرا برخورد به لایه های خاک سفت و گاهاً سنگ سخت ایجاب می کرد تا حفاری با استفاده از سر مته چکشی انجام گردد. افزون بر این، می بایست سنگ های درشت تر بیرون کشیده شده و خرد و تکه تکه می گردید. از سویی دیگر، مجموع طول حفاری قابل توجه نسبت به سطح کل پایدارسازی پروژه نیز اثر کاهش سرعت عملیات حفاری را دو چندان می کرد. بدین منظور، با هماهنگی همکاران کنترل پروژه، همکاران اجرایی سایر جبهه های کاری در دیواره های دیگر گود را فعال می نمودند تا از سرعت کلی اجرا کاسته نشده و پروژه مطابق برنامه زمان بندی پیش برود و در موعد مقرر به پایان برسد و تحویل کارفرمای محترم گردد.

همچنین به هنگام اجرای عملیات پایدارسازی و حفاری گمانه های المان های تسلیح، همکاران اجرایی تمام دقت و تلاش خود را به کار بستند تا از برخورد گمانه ها به تأسیسات شهری زیر خیابان های اصلی ممانعت به عمل آمده و فرآیند حفاری ها با موفقیت انجام گردد.

در زمینه مشکلات مربوط به تأمین مصالح، مدیریت پروژه و همکاران اجرایی کوشیدند تا با همراهی کارفرمای محترم و مدیریت صحیح و کارآمد مصالح پای کار و معرفی مراکز جدید تأمین مصالح به ایشان و حتی در برخی از موارد، تأمین و پشتیبانی مصالح از سایر کارگاه های پایدارسازی فعال خود، عملیات پایدارسازی را پیش ببرند و تا حد امکان از توقف عملیات اجرایی و تعطیلی کارگاه جلوگیری نمایند.

به علت قرارگیری محل پروژه در مجاورت منطقه مسکونی و همجواری با ساختمان های 15 طبقه با تعداد ساکنین زیاد، سعی گردید تا مراحلی از عملیات اجرایی که مولد آلودگی صوتی هستند و برای ساکنین همجوار ایجاد مزاحمت می نمود، در ساعات مشخصی از شبانه روز انجام گیرد. در بسیاری از مواقع، گروه مدیریت پروژه می کوشید تا برنامه کاری روزانه عوامل اجرایی، با محوریت انجام عملیات حفاری در ساعات ابتدایی و بتن پاشی جهت اجرای رویه شاتکریتی در ساعات پایانی روز کاری، تنظیم گردد. این برنامه زمان بندی باعث می شد تا در ساعات میانی روز (زمان استراحت ساکنین ساختمان های مسکونی) دستگاه کمپرسور باد خاموش بوده و فعالیت های کم سر و صدا تر همچون نصب صفحات سر میخ (هد نیل)، تزریق و پک کردن گمانه های حفاری در دستور کار قرار بگیرد.

برای رعایت الزامات بتن ریزی در شرایط دمایی پایین و برودت و سردی هوای محیط، استفاده از پشم شیشه و محلول های ضد یخ مخصوص بتن ریزی در فصل یخبندان بر اساس تجربه این شرکت در پروژه های مشابه مطابق آیین نامه بتن ایران (آبا) و مبحث نهم مقررات ملی ساختمان در دستور کار گرفت. این امر هم در اجرای رویه شاتکریتی و هم در اجرای شمع های بتنی درجا مورد توجه قرار گرفت.

سایر پروژه ها

پروژه مسکونی زعفرانیه – شارستان (مطالعات ژئوتکنیک)

اطلاعات بیشتر

پروژه مسکونی جمشیدیه – سی و دوم (کوهسار)

اطلاعات بیشتر

پروژه تجاری – اداری شیخ بهایی – الماس

اطلاعات بیشتر