بهسازی خاک

محورهای فعالیت و ارائه‌‍‌ی خدمات شرکت عمرانی مهندسی ایستاسازه در بخش بهسازی خاک ، تحکیم خاک با استفاده از روش های متعدد و متنوع بهسازی، امروزه یکی از مهمترین کاربردهای علم ژئوتکنیک به شمار می آید. احداث سازه ها روی بستر های نامناسب و خاک های مساله دار، این الزام را ایجاد می کند که پیش از شروع طراحی و عملیات اجرایی سازه عملیات بهسازی جهت مناسب سازی بستر در اولویت قرار گیرد.

 

 

ریز شمع یا میکروپایل
Micropile

میکروپایل شمعی است معمولا مسلح با قطر کم ( معمولا کمتر از cm ۳۰ ، in ۱۲ ) که محل قرار گیری شمع از پیش حفاری و تزریق شده است و به منظور بهسازی خاک مورد استفاده قرار می گیرد. روش اجرای میکروپایل معمولا شامل حفاری گمانه، قرار گیری آرماتور و سپس تزریق آن می باشد.میکروپایل می تواند نیرو های قابل توجه محوری و تا حدودی نیروهای جانبی را تحمل کند و می توان از آن بسته به ایده طراحی شکل گرفته بعنوان جایگزینی برای شمع های رانشی متداول یا ستون های از پیش حفاری شده و یا بخشی از سیستم شمع و خاک استفاده کرد. امکان اجرای میکروپایل در پروژه هایی که محدودیت دسترسی دارند و در هر نوع خاک و شرایط زمینی وجود دارد.

 

 

ستون شنی ارتعاشی
Vibro Stone Column

اجرای ستون شنی به منظور بهسازی و یا تحکیم خاک شامل جابجایی بخشی از لایه های فوقانی خاک های مسئله دار با یک ستون قائم متراکم شنی است که بایستی در لایه های ضعیف اطراف ستون شنی به خوبی نفوذ کرده باشد. وقتی از فشار آب در روند اجرای ستون شنی به منظور بهسازی و یا تحکیم خاک استفاده میشود این پروسه اجرای ستون شنی با روش جایگزینی ارتعاشی ( Vibro Replacement or wet process ) یا اجرای تر ستون شنی نامیده می شود. اما زمانی که اجرای ستون شنی در خاک هایی نیمه اشباع مانند توده خرده سنگی قدیمی باشد روند بهسازی خاک بدون فشار آب و به نام اجرای ستون شنی به روش خشک یا ارتعاشی جابجایی نامیده می شود

روش ستون شنی ارتعاشی مشتمل بر سه مرحله حفاری، تراکم و تسلیح و اجرای بالشتک شنی می باشد

 

 

جت گروتینگ و اختلاط عمیق
Jet Grouting & Deep Soil Mixing

امروزه به منظور دستیابی به شرایط ژئوتکنیکی لازم جهت بهسازی خاک یا بهسازی زمین ، آب بندی و پایدارسازی  و …  از روش های تزریق پرفشار در خاک یا سنگ استفاده می شود. تزریق بطور کلی به دو نوع تزریق در سنگ و تزریق در خاک تقسیم بندی می شود. روش جت گروتینگ (تزریق با فشار بسیار بالا) به عنوان یکی از موثرترین روشهای بهسازی خاک مطرح می باشد. تزریق با فشار بسیار بالا یا جت گروتینگ روشی برای اصلاح خاک است که در آن دوغاب ، با فشار بسیار بالا و سرعت زیاد از طریق نازلهایی به داخل خاک تزریق شده و باعث تخریب ، تغییر ، اصلاح و بهبود ساختار خاک می شود. طی این فرایند ،ذرات خاک بصورت درجا با دوغاب مخلوط می شوند و توده ای همگن از خاک اصلاح شده بوجود می آید که به آن اصطلاحا ستون خاک-سیمان اطلاق می شود. ستونهای خاک-سیمان ایجاد شده از طریق روش تزریق با فشار بالا در داخل خاک ( جت گروتینگ ) ،دارای مقاومت بالا ، تغییر شکل پذیری اندک و نفوذپذیری پایین هستند و باعث تقویت خصوصیات خاک محل می شوند.

جت گروتینگ تکنیکی بسیار مطمئن و کارا جهت اصلاح مقاومت ، تحکیم و یا آب بند کردن تشکیلات بستر خاکی بصورت درجا می باشد .

 

 

تراکم دینامیکی
Dynamic compaction

یکی از روش‌های بهسازی، روش تـراکم دینـامیکی است‌. این روش شامل اعمال ضربات تکراری با انـرژی زیـاد بـر سطح خاک با استفاده از کوبه‌هایی بـا وزن ۵ تـا ۴۰ تـن از ارتفــاع ۱۰ تــا ۳۰ متر است. تراکم دینامیکی خاک یکی از روش‌های تراکم عمقی خاک است. از فواید تراکم می‌توان به افزایش باربری خاک، کاهش نشست‌های ناخواسته و پایداری شیروانی‌ها اشاره کرد.

 

 

پیش بارگذاری
fill surcharge preloading method

پیش بارگذاری معمولاً به فرایند تراکم خاک زیر فشار عمودی گفته می شود که قبل از ساخت و قرار دادن بار سازه نهایی آن را اعمال می کنند. از انواع پیش بار گذاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) پیش بارگذاری به وسیله ی خاکریز

ساده ترین روش برای پیش بارگذاری، بارگذاری به وسیله خاکریز است که با ریختن خاکریز بر روی خاک سست انجام می گردد.

۲) پیش بارگذاری توسط خلاء یا ایجاد مکش

در مواقعی که فراهم کردن خاک برای احداث خاکریز ممکن نیست یا منوط به صرف هزینه بسیار بالایی است و همچنین در جاهایی که خاک بستر، آن قدر نرم باشد که قرار دادن خاکریز باعث ایجاد مسائل پایداری شود، استفاده از روش خلأ در این مواقع مناسب و عملی است‌. در روش تحکیم به وسیله خلأ سربار یا بار مورد نیاز برای تحکیم با فشار اتمسفر جایگزین می‌شود.

اطلاعات تماس
آدرس: میرداماد ، نبش آزیتا،پلاک ١ ، واحد ١
تلفن دفتر: 02122909655
شماره همراه: 09121304322
با ما در ارتباط باشید
مشتریان ما
مرکز پزشکی مترو تهران قرارگاه خاتم شهرداری تهران