ایستاسازه
En Ar

خانه - خدمات ما - بهسازی خاک (Soil Improvement)

بهسازی خاک (Soil Improvement) با استفاده از روش های متعدد و متنوع، امروزه یکی از مهمترین کاربردهای علم ژئوتکنیک به شمار می آید. احداث سازه ها روی بستر های نامناسب و خاک های مساله دار، این الزام را ایجاد می کند که پیش از شروع طراحی و عملیات اجرایی سازه عملیات بهسازی جهت تحکیم خاک و مناسب سازی بستر در اولویت قرار گیرد.


محورهای فعالیت و ارائه خدمات شرکت عمرانی مهندسی ایستاسازه در بخش بهسازی خاک روش های مختلفی را در بر می گیرد که در زیر ارائه می گردد:


1) ریز شمع یا میکروپایل (Micropile)

2) ستون شنی یا ستون سنگی (Stone Column)

3) تزریق پر فشار یا جت گروتینگ (jet Grouting)

4) اختلاط عمیق خاک (DSM: Deep Soil Mixing)

5) تراکم دینامیکی (Dynamic Compaction)

6) شمع (Pile)

7) پیش بارگذاری (Preloading)

8) زهکشی یا کنترل تراوش آب (Drainage)

9) خاک مسلح یا ژئوسنتتیک (Geosynthetic)

بهسازی خاک - شرکت ایستاسازه
بهسازی خاک – شرکت ایستاسازه

1) ریز شمع یا میکروپایل (Micropile)


به شمع­ های با قطر کمتر از ۳۰ سانتیمتر که با تسلیح فولادی (میلگرد گذاری) و تزریق همراه است ریزشمع یا میکروپایل اطلاق می گردد. روش اجرای میکروپایل معمولا شامل حفاری گمانه، قرار گیری آرماتور و سپس تزریق آن می باشد. میکروپایل می تواند نیرو های قابل توجه محوری و تا حدودی نیروهای جانبی را تحمل کند و می توان از آن بسته به ایده طراحی شکل گرفته به عنوان جایگزینی برای شمع های رانشی متداول یا ستون های از پیش حفاری شده و یا بخشی از سیستم شمع و خاک استفاده کرد. امکان اجرای میکروپایل در پروژه هایی که محدودیت دسترسی دارند و در هر نوع خاک و شرایط زمینی وجود دارد.

ریز شمع یا میکروپایل
ریز شمع یا میکروپایل
بهسازی خاک به روش میکروپایل یا ریز شمع - خدمات شرکت ایستا سازه
بهسازی خاک به روش میکروپایل یا ریز شمع – خدمات شرکت ایستا سازه

2) ستون شنی ارتعاشی (Vibro Stone Column)


اجرای ستون شنی به منظور بهسازی و یا تحکیم خاک شامل جابجایی بخشی از لایه های فوقانی خاک های مسئله دار با یک ستون قائم متراکم شنی است که بایستی در لایه های ضعیف اطراف ستون شنی به خوبی نفوذ کرده باشد. وقتی از فشار آب در روند اجرای ستون شنی به منظور بهسازی و یا تحکیم خاک استفاده می شود این روش به نام روش جایگزینی ارتعاشی (Vibro Replacement or wet process) یا اجرای تر ستون شنی نامیده می شود.

اما زمانی که اجرای ستون شنی در خاک هایی نیمه اشباع مانند توده خرده سنگی قدیمی باشد روند بهسازی خاک بدون فشار آب و به نام اجرای ستون شنی به روش خشک یا ارتعاشی جابجایی نامیده می شود. روش ستون شنی ارتعاشی مشتمل بر سه مرحله حفاری، تراکم و تسلیح و اجرای بالشتک شنی می باشد.

ستون شنی ارتعاشی
ستون شنی ارتعاشی
بهسازی خاک به روش ستون شنی ارتعاشی - خدمات شرکت ایستاسازه
بهسازی خاک به روش ستون شنی ارتعاشی – خدمات شرکت ایستاسازه

3) جت گروتینگ (Jet Grouting)


امروزه به منظور دستیابی به شرایط ژئوتکنیکی لازم جهت بهسازی خاک یا بهسازی زمین، آب بندی و پایدارسازی و … از روش های تزریق پرفشار در خاک یا سنگ استفاده می شود. تزریق به طور کلی به دو نوع تزریق در سنگ و تزریق در خاک تقسیم بندی می شود. روش جت گروتینگ (تزریق با فشار بسیار بالا) به عنوان یکی از مؤثرترین روش های بهسازی خاک مطرح می باشد.

تزریق با فشار بسیار بالا یا جت گروتینگ روشی برای اصلاح خاک است که در آن دوغاب، با فشار بسیار بالا و سرعت زیاد از طریق نازل هایی به داخل خاک تزریق شده و باعث تخریب، تغییر، اصلاح و بهبود ساختار خاک می شود. طی این فرایند، ذرات خاک به صورت درجا با دوغاب مخلوط می شوند و توده ای همگن از خاک اصلاح شده به وجود می آید که به آن اصطلاحاً ستون خاک – سیمان اطلاق می شود.

ستون های خاک – سیمان ایجاد شده از طریق روش تزریق با فشار بالا در داخل خاک (جت گروتینگ)، دارای مقاومت بالا، تغییر شکل پذیری اندک و نفوذپذیری پایین هستند و باعث تقویت خصوصیات خاک محل می شوند. جت گروتینگ تکنیکی بسیار مطمئن و کارا جهت اصلاح مقاومت، تحکیم و یا آب بند کردن تشکیلات بستر خاکی به صورت درجا می باشد.

بهسازی خاک به روش جت گروتینگ یا تزریق پر فشار - خدمات شرکت عمرانی مهندسی ایستا سازه
بهسازی خاک به روش جت گروتینگ یا تزریق پر فشار – خدمات شرکت عمرانی مهندسی ایستا سازه
جت گروتینگ
جت گروتینگ

4) اختلاط عمیق (Deep Soil Mixing)


اختلاط عمیق خاک یا DSM یکی از روش های کاربردی بهسازی خاک در جهان است که با استفاده از تزریق مواد پایدار کننده ای نظیر سیمان یا آهک با استفاده از یک حفار با محور توخالی به صورت مکانیکی در خاک، باعث تولید ستون های خاک سیمانی و اصلاح مشخصات خاک می گردد. در این روش به وسیله اختلاط خاک با مصالح سیمانی توسط همزن هایی در عمق و ایجاد ستون های خاک سیمان مشخصات خاک بهبود می یابد. ضمناً با همپوشانی ستون ‏ها قبل از گیرش کامل، دیوار های پیوسته ­ای زیر سطح زمین قابل احداث می­ باشند.

بهسازی خاک به روش اختلاط عمیق یا DSM - خدمات شرکت عمرانی مهندسی ایستاسازه
بهسازی خاک به روش اختلاط عمیق یا DSM – خدمات شرکت عمرانی مهندسی ایستاسازه
اختلاط عمیق
اختلاط عمیق

5) تراکم دینامیکی (Dynamic compaction)


یکی از انواع روش‌های بهسازی خاک بستر، روش تـراکم دینـامیکی است‌. این روش شامل اعمال ضربات تکراری با انـرژی زیـاد بـر سطح خاک با استفاده از کوبه‌هایی بـا وزن ۵ تـا ۴۰ تـن از ارتفــاع ۱۰ تــا ۳۰ متر است. تراکم دینامیکی خاک یکی از روش‌های تراکم عمقی خاک است.

تراکم دینامیکی
تراکم دینامیکی
بهسازی خاک به روش تراکم دینامیکی یا DC - خدمات شرکت ایستاسازه
بهسازی خاک به روش تراکم دینامیکی یا DC – خدمات شرکت ایستاسازه

از فواید تراکم می‌توان به:


  • افزایش باربری خاک
  • کاهش نشست‌های ناخواسته
  • پایداری شیروانی‌ها

اشاره کرد.

فواید تراکم دینامیکی
فواید تراکم دینامیکی

6) شمع  (Pile)

بر حسب شرایط تحت الارضی، سطح آب زیر زمینی و نوع باری که باید حمل شود، انواع مختلفی از شمع ها در کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

شمع
شمع
مراحل اجرای شمع بتنی درجا - روش بهسازی خاک -  ایستاسازه
مراحل اجرای شمع بتنی درجا – روش بهسازی خاک –  ایستاسازه
مراحل اجرای شمع بتنی کوبشی - روش بهسازی خاک -  شرکت ایستا سازه
مراحل اجرای شمع بتنی کوبشی – روش بهسازی خاک –  شرکت ایستا سازه

شمع ها بر حسب مصالحی که از آن ساخته می شوند، دارای انواع زیر هستند:


الف) شمع های فولادی

ب) شمع های بتنی

ج) شمع های چوبی

د) شمع های مرکب

انواع شمع ها
انواع شمع ها

7) پیش بارگذاری (fill surcharge preloading method)


پیش بارگذاری معمولاً به فرایند تراکم خاک زیر فشار عمودی گفته می شود که قبل از ساخت و قرار دادن بار سازه نهایی آن را اعمال می کنند.

بهسازی خاک به روش پیش بارگذاری - خدمات شرکت ایستا سازه
بهسازی خاک به روش پیش بارگذاری – خدمات شرکت ایستا سازه

از انواع پیش بار گذاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:


  • پیش بارگذاری به وسیله خاکریز

ساده ترین روش برای پیش بارگذاری، بارگذاری به وسیله خاکریز است که با ریختن خاکریز بر روی خاک سست انجام می گردد.


  • پیش بارگذاری توسط خلاء یا ایجاد مکش

در مواقعی که فراهم کردن خاک برای احداث خاکریز ممکن نیست یا منوط به صرف هزینه بسیار بالایی است و همچنین در جاهایی که خاک بستر، آن قدر نرم باشد که قرار دادن خاکریز باعث ایجاد مسائل پایداری شود، استفاده از روش خلأ در این مواقع مناسب و عملی است‌. در روش تحکیم به وسیله خلأ سربار یا بار مورد نیاز برای تحکیم با فشار اتمسفر جایگزین می‌شود.

انواع پیش بارگذاری
انواع پیش بارگذاری

8) زهکشی یا کنترل تراوش آب  (Drainage)


از مشکلات بزرگی که در زمان انجام دادن گودبرداری پروژه های ساختمانی یا زهکشی گودهای ساختمانی با آن ها مواجه هستیم ورود آب به داخل محدوده گودبرداری است.

زهکشی ساختمان - شرکت ایستاسازه
زهکشی ساختمان – شرکت ایستاسازه

علل ورود آب ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:


  • جریان های زیرزمینی
  • قنوات
  • نشت فاضلاب از سیستم های دفع فاضلاب ساختمان های همسایه
علل ورود آب به داخل محدوده گودبرداری
علل ورود آب به داخل محدوده گودبرداری

زهکشی ساختمان را در واقع می توان موثرترین روش برای مهار چنین اتفاقاتی برای پروژه های ساختمانی دانست. معمولا سیستم زهکشی گودهای ساختمانی کنار استفاده از عایق های ژئو ممبران و یا آب بندی بتن  مورد استفاده قرار می گیرد تا از سازه ها در برابر اتفاقات زیرزمینی محافظت کند و هم اینکه از ورود هرگونه رطوبت به درون سازه ها پیشگیری و جلوگیری نماید.


9) خاک مسلح یا ژئوسینتتیک  (Geosynthetic)


خاک مسلح مجموعه ای از خاكريز‌ (معمولاً دانه‌ای) است که عناصر مسلح كننده‌ در خاک ‌به صورت تسمه، ميلگرد هستند. خاک مسلح عموماً در مقابل فشار و برش مقاوم بوده، اما در مقابل كشش ضعيف است. در خاک مسلح وجود عناصر مسلح كننده در جهت كرنش كششی باعث بهبود رفتار خاک می شود (مشابه بتن مسلح). ديوارهای خاک مسلح در گروه ديوارهای انعطاف پذير قرار دارند.

خاک مسلح یا ژئوسینتتیک
خاک مسلح یا ژئوسینتتیک

خدمات ایستاسازه

پایدارسازی گودهای عمیق

محورهای فعالیت و ارائه خدمات شرکت عمرانی مهندسی ایستاسازه در بخش پایدارسازی گودهای عمیق (Deep excavations stabilization) به طور کلی به صورت [...]
بیشتر بخوانید

بهسازی خاک (Soil Improvement)

بهسازی خاک (Soil Improvement) با استفاده از روش های متعدد و متنوع، امروزه یکی از مهمترین کاربردهای علم ژئوتکنیک به شمار می [...]
بیشتر بخوانید

مطالعات ژئوتکنیک

مطالعات ژئوتکنیک (مطالعات خاک) (Site Investigation) الف) مطالعات خاک (مطالعات ژئوتکنیک): مطالعات ژئوتکنیک خاک (مطالعات خاک)، شناسائی وضعیت لایه بندی [...]
بیشتر بخوانید

تخریب و خاکبرداری

اجرای عملیات خاکی (تخریب و خاکبرداری) Execution of earth operation محورهای فعالیت و ارائه‌‍ خدمات شرکت عمرانی مهندسی ایستاسازه در بخش عملیات [...]
بیشتر بخوانید

طراحی و مشاوره ژئوتکنیک

طراحی و مشاوره ژئوتکنیک (Geotechnical Design and Consulting) ،مسائل و مخاطرات ژئوتکنیکی بخش قابل توجهی از پروژه های عمرانی و [...]
بیشتر بخوانید

سازه فلزی

سازه فلزی معمولاً از اعضای قائم یا همان ستون های عمودی و اعضای افقی یا همان تیرهای افقی تشکیل شده [...]
بیشتر بخوانید
follow our social’s