ایستاسازه
En Ar

خانه - کتابخانه - Geotechnical Engineering A Practical Problem Solving Approach

دانلود Geotechnical Engineering A Practical Problem Solving Approach

ما هم به عنوان معلم و هم مهندس ژئوتکنیک کاملاً موفق بوده ایم. در مهندسی ژئوتکنیک: برای رویکرد حل عملی مسئله ما سعی کرده‌ایم هر موضوع اصلی ژئوتکنیک را به ساده‌ترین شکل ممکن پوشش دهیم. ما یک رویکرد عملی با یک سوگیری قوی و عملی اتخاذ کرده‌ایم. شما مطالب را از طریق چندین نمونه­ ی کار شده یاد خواهید گرفت که اصول مهندسی ژئوتکنیک را در نظر می گیرند و آنها را در مسائل واقع بینانه ای به کار می برند که احتمالاً در موقعیت های میدانی واقعی با آنها روبرو می شوید. این تلاش ما برای نوشتن یک کتاب درسی مهندسی ژئوتکنیک ساده است که بی ربط هم نیست و برای نسل جدیدی از دانشجویان جذاب می­باشد. صحبت در مورد کتاب های درسی بدون بی احترامی به انواع کتاب های درسی مهندسی ژئوتکنیک که در حال حاضر موجود است، گفته می شود که هر کدام هدفی را دنبال می کنند.

ما از چند علامت برای تسهیل ارجاع سریع و جلب توجه شما به مفاهیم کلیدی استفاده کرده ایم.   

           

این نماد در پایانه هر فصل ظاهر می شود هر جا که تاکید بر یک نکته خاص لازم باشد، باید نیاز شما به درک آن ذکر شود.
این نماد در پایانه هر فصل ظاهر می شود هر جا که تاکید بر یک نکته خاص لازم باشد، باید نیاز شما به درک آن ذکر شود.

در پایان هر فصل از کتاب رویکرد علمی حل مسئله در مهندسی ژئوتکنیک چند تمرین جهت دوره کردن مطالبی که فکری هم هست، انتخاب شده و در صورت امکان پاسخ ها داده می شود. به یاد داشته باشید، وقتی به عنوان یک مهندس حرفه ای تمرین می کنید، راه حل ها را نمی بینید! شما به سادگی با اطمینان طراحی خواهید کرد و توسط یک همکار بررسی خواهید شد. درجه سختی با هر تمرین مروری افزایش می یابد.

نماد چالش - مهندسی ژئوتکنیک - ایستا سازه
نمادی که در اینجا نشان داده شده در کنار چالش برانگیزترین مسائل ظاهر می شود.

ما همچنین سعی می کنیم عادت خودآموزی را از طریق تمرین هایی پرورش دهیم که به موضوعاتی پرداخته که در کتاب مهندسی ژئوتکنیک رویکرد حل عملی مسئله پوشش داده نشده است. در اینجا، از شما انتظار می رود که در وب بگردید. یا حتی بهتر از آن به کتاب های کتابخانه ­ای مراجعه کنید. دانش به دست آمده از هر دو فعالیت پژوهشی و خود مطالب، مکمل مطالب این کتاب خواهد بود و بخشی جدایی ناپذیر از یادگیری است.

نماد سوالات - ژئوتکنیک - ایستاسازه
چنین سوالاتی از نوع تحقیق با نماد نشان داده شده در اینجا مشخص می شوند.

امروزه وبسایت ­ها در دسترس شماست، بنابراین نباید مشکلی ایجاد شود. وب سایت های اختصاصی زیادی برای منابع ژئوتکنیکی و مطالب مرجع در این خصوص وجود دارد (مثلاً مرکز یکپارچه سازی اطلاعات در زمینه مهندسی زمین­ شناسی در وبسایت زیر هست (http://www.geoengineer.org). در مقاله‌های کوتاه خود برای سؤالات پژوهشی مرجع مناسب قرار دهید. سایت هایی مانند ویکی پدیا (http://en.wikipedia.org) و یوتیوب (http://www.youtube.com)  می توانند اطلاعات مفیدی از جمله تصاویر و کلیپ های ویدئویی را ارائه دهند. برای به دست آوردن بهترین منابع، باید به کتابخانه رفته و با استفاده از کلمات کلیدی مناسب، جستجوی کافی و مناسبی را در ادبیات انجام دهید.

ما هشت آزمون برای آزمایش قوه ادراک شما قرار داده ایم. اینها آزمون‌های کتاب هستند که باید در زمان‌های مشخص شده، تکمیل شوند. آزمون ­ها طوری طراحی شده اند که شما را به فکر وادار کنند و آنچه را که از یادتان رفته و یا اشتباه کرده اید به شما نشان دهند.

فصل بررسی در وب سایت­ ها دارای طرح کمی متفاوت است. ماهیت این موضوع کاملاً توصیفی است و کمتر متکی به حل مسئله است. خوب است که تصور روشنی داشته باشید راجع به اینکه ابزارهای مختلف تست در محل چگونه هستند. به همین دلیل ما چندین عکس با کیفیت قرار داده ایم. هدف از تمرین بررسی وب­سایت، استخراج پارامترهای خاک از داده های آزمایش در محل است. طیف گسترده ای از همبستگی های تجربی که در عمل استفاده می شود، در این فصل خلاصه شده است. تست‌هایی گنجانده شده‌اند که به ندرت در کتاب‌های درسی سنتی پوشش داده می‌شوند – مانند تست برشی چاه آزمایشی و تست تیغه پله‌ای K0 – که با سوالات مروری دنبال می‌شوند و خواننده را تشویق می‌کند تا منابع دیگر ادبیات را مرور کند و در نتیجه عادت به تحقیق را در خود پرورش دهد.

مهندسی پی (فونداسیون) یکی از حوزه های اصلی مهندسی ژئوتکنیک است. بنابراین، تلاش قابل توجهی برای فصل 12 و 13 انجام شد که مباحث ظرفیت تحمل بار و نشست پی های کم عمق و عمیق را پوشش می دهد.

اینجا جایی نیست که ما همه چیزهایی را که در مهندسی ژئوتکنیک می دانیم مستند کنیم. ما متوجه شدیم که این کتاب اولین کتاب مهندسی ژئوتکنیک شماست و تلاش کرده‌ایم تا وسعت و عمق کافی را در اختیار همه موضوعات اصلی مکانیک خاک و مهندسی پی قرار دهیم.

یک DVD رایگان حاوی نسخه دانشجویی GeoStudio همراه با این کتاب است. این مجموعه نرم افزاری قدرتمند است که می تواند برای حل طیف وسیعی از مسائل ژئوتکنیکی مورد استفاده قرار گیرد و مکمل مفیدی برای یادگیری سنتی است. ما از آقای پل برایدن و تیم GeoStudio برای مشاوره و حمایتشان سپاسگزاریم.

ما از افراد زیر که با مرور فصل‌های کتاب و ارائه پیشنهادهایی برای بهبود کمک کرده‌اند سپاسگزاریم: دکتر جی آمراتونگا، کوفی جغرافیایی فنی؛ خانم جولی لوویسا، دانشگاه جیمز کوک؛ کرالیرنکین، گلدر و همکاران؛ و شیلش سینگ، کوفی ژئوتکنیک؛ یا با ارائه عکس یا داده همکاری کرده­اند: دکتر جی آمراتونگا، کوفی ژئوتکنیک؛ آقای مارک آرنولد، داگلاس پارتنرز. آقای مارتین الیس، PMC، انگلستان؛ پروفسور رابین فل، دانشگاه نیو ساولت ولز. دکتر کریس هابرفیلد، گلدر و همکاران؛ پروفسور سیلوانو مارکتی، دانشگاه اکویلا، ایتالیا؛ دکتر کندیا پیراپاکران کوفی ژئوتکنیک؛ دکتر. کرالی رانکین، گلدر و همکاران؛ دکتر کلدا رانکین، گلدر و  همکاران؛ دکتر آجانتا ساچان، IIT کانپور، هند؛ آقای لئونارد ساندز، ونزوئلا؛ دکتر شیلش سینگ، کوفی ژئوتکنیک؛ آقای بروس استوارت، داگلاس پارتنرز. پروفسور دیوید وایت، دانشگاه ایالتی آیووا.

مایلیم از خانم جانیس داس و خانم روهینی سیواکوگان که در تهیه و تصحیح نسخ خطی کمک کردند تشکر کنیم. در پایان، مایلیم از آقای تیم پلتچر از انتشارات جی راس برای پاسخ سریع به تمام سوالات ما و کمک های ارزشمندش در مراحل مختلف تشکر کنیم.

مفاهیم کلی

مهندسی ژئوتکنیک چیست؟ اصطلاح geo به معنای زمین یا خاک است. کلمات زیادی وجود دارد که با ژئو شروع می شوند – زمین شناسی، ژئودزی، جغرافیا و ژئومورفولوژی که برای نام بردن چند شاخه علوم مربوطه به کار می رود. همه آنها با زمین ارتباط دارند. مهندسی ژئوتکنیک به جنبه های مهندسی خاک و سنگ ها می پردازد که گاهی اوقات به عنوان مواد ژئومتریال شناخته می شوند. این یک رشته نسبتاً جوان است که در اوایل قرن گذشته بخشی از برنامه درسی نبود. طرح‌های هر ساختمان، خدمات و تأسیسات زیربنایی که بر روی زمین ساخته می‌شوند باید رفتار مهندسی خاک و سنگ زیرین را مورد توجه قرار دهند تا اطمینان حاصل شود که در طول عمر طراحی خود، عملکرد رضایت‌بخشی دارد. درک خوب مهندسی زمین شناسی، مهارت های شما را به عنوان یک مهندس ژئوتکنیک تقویت می کند.

مکانیک، علم فیزیکی است که به نیروها و تعادل می پردازد و به موضوعاتی مانند مهندسی مکانیک، مقاومت مواد یا مکانیک مواد پوشش داده می شود. در مکانیک خاک و مکانیک سنگ، این اصول را به ترتیب برای خاک و سنگ اعمال می کنیم. کار پیشرو در مهندسی ژئوتکنیک توسط کارل ترزاقی (1882-1963) انجام شد که به عنوان پدر مکانیک خاک و نویسنده کتاب (Erdbaumechanik auf bodenphysika-lischer grundlage (1925 شناخته می شود، که اولین کتاب درسی در این زمینه است.

مهندسی پی (فونداسیون) کاربرد اصول مکانیک خاک برای طراحی سازه های تکیه گاه زمین و زمین مانند پی، سازه های نگهدارنده، سدها و غیره است. مهندسی ژئوتکنیک سنتی که به آن ژئومکانیک یا ژئومهندسی نیز می گویند، شامل مکانیک خاک و مهندسی پی می شود. تشدید تداخل انسان با محیط زیست و متعاقب آن لزوم رفع مشکلات جدید، نیاز به شاخه جدیدی از مهندسی را ایجاد کرده است که با دفع زباله های خطرناک، دفن باله­ها، آلودگی آب های زیرزمینی، ایجاد پتانسیل سولفات اسیدی در خاک­ها و غیره سروکار دارد. این شاخه از علم، ژئومکانیک محیطی یا مهندسی ژئومحیط زیست نامیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقاله ها

خاک های رمبنده (Collapsible Soil)

در طبیعت خاک هایی هستند كه تحت تنش یكسان، با [...]


بیشتر بخوانید

ظرفیت باربری پی (Bearing Capacity of Foundation)

خاک باید بدون آنکه دچار گسیختگی برشی شود، توانایی تحمل [...]


بیشتر بخوانید

نشست غیر یکنواخت (Differential Settlement)

پی (شالوده یا فونداسیون) یک سازه وزن زیادی دارد و [...]


بیشتر بخوانید

ابزار دقیق در مهندسی ژئوتکنیک (Instruments in geotechnical engineering)

ابزار دقیق در مهندسی ژئوتکنیک (Instruments in geotechnical engineering) ابزار [...]


بیشتر بخوانید