ایستاسازه
En Ar

خانه - کتابخانه - Geosynthetic Reinforced Soil Integrated Bridge System Interim Implementation Guide

دانلود Geosynthetic Reinforced Soil Integrated Bridge System Interim Implementation Guide

خاک مسلح شده با مصالح ژئوسنتتیک به سیستمی گفته می شود که در آن لایه های ژئوسنتتیک با فاصله ی کمی از هم در بین لایه های خاک دانه ای متراکم اجرا می شوند. خاک های مسلح شده با ژئوسنتتیک برای کارهای خاکی متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. اولین بار در دهه ی 1970 از سیستم های ژئوسنتتیک در ساخت دیوارهای حائل جاده در شیب های تند کوهستانی استفاده شد. از آن موقع به بعد از سیستم خاک مسلح با ژئوسنتتیک در پایدارسازی و ساخت پل ها نیز استفاده شد. این سیستم با سرعت بالایی قابل اجرا بوده و باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. سیستم خاک مسلح با ژئوسنتتیک در اجرای پی پل شامل یک پی مسلح، پایه های پل و مسلح سازی خاک با مصالح مصنوعی می باشد. استفاده از این سیستم دارای مزایای متعددی می باشد. طراحی این سیستم آسان بوده و در اجرا مقرون به صرفه است. اجرای این سیستم در شرایط مختلف آب و هوایی قابل انجام بوده و با توجه به مصالح و تجهیزات در دسترس و شرایط محیطی قابل اصلاح است. این روش هنگامی که برای یک محیط کوچک با یک دهانه مورد استفاده قرار گیرد و ضوابط این توصیه نامه را تامین کند دارای ارزش بالایی است.

با توجه به مزایای این روش از خاک مسلح با مصالح مصنوعی به صورت مدون در پروژه های راهسازی استفاده می شود.

چکیده

این راهنما یک طرح کلی با توجه به موارد انجام شده برای اجرا و طراحی سیستم های خاک مسلح برای استفاده در پل ها ارائه می دهد. موارد ارائه شده در این راهنما حاصل 40 سال استفاده از این شیوه در پروژه های مختلف راهسازی می باشد.

این راهنما شامل یک مجموعه ی دو جلدی است که در آن قصد بر ارائه ی مفاهیمی برای آشنایی مهندسین با اصول این شیوه و روش های مختلف ساخت می باشد. در این توصیه نامه یک راهنمای گام به گام برای طراحی سیستم خاک مسلح در پل ارائه شده است. در این راهنما روش های طراحی تحلیلی و تجربی برای هر دو روش تنش مجاز و ضرائب بار مقاومت (LRFD) بیان شده است. مشخصات لازم برای مصالح مورد نیاز برای اجرا در این سیستم نیز در این توصیه نامه آورده شده است. راهنمایی با جزئیات در رابطه با ساخت همراه با روش های بازرسی، پایش عملکرد، نگهداری و تعمیر در این توصیه نامه بیان شده است. همچنین مباحث مرتبط با کنترل کیفیت در این راهنما پوشش داده شده است.

معرفی

سیستم خاک مسلح شده با ژئوسنتتیک و استفاده از آن در پل ها یک راه حل اقتصادی برای سرعت بخشیدن به ساخت پل می باشد. استفاده از این روش به شرکت ها امکان صرفه جویی در هزینه و زمان را هنگام طراحی و اجرا می دهد. این راهنما و مستندات همراه آن برای ایجاد پیشرفت و استفاده ی بیشتر از این شیوه در پروژه های راهسازی تهیه شده است. هدف این راهنما فراهم آوردن یک ساختار ایمن برای طراحی و ساخت می باشد که با قوانین AASHTO همراستا است.

این سیستم در ابتدا توسط FHWA برای استفاده در ساخت پل های کوچک یک دهانه ارائه شد. ساخت این سیستم با هزینه ی کمتری ممکن است و سرعت ساخت نیز بالاتر می باشد همچنین توانایی بالا بردن دوام در این سیستم وجود دارد و می توان آن را بر روی مسیرهای مختلف اجرا کرد.

با استفاده از این روش می توان پایه های پل و مسیر را به یک ابر سازه تبدیل کرد. در این شیوه به دلیل استفاده از ژئوسنتتیک ها در بین خاک دانه ای متراکم و کوبیده شده ظرفیت و عرض باربری پایه ها افزایش می یابد. همچنین با اجرای این سیستم می توان از نفوذ آب باران یا رودخانه ی نزدیک پل به زیر پی جلوگیری کرد. استفاده از مصالح مصنوعی برای مسلح سازی خاک یک روش اثبات شده و جایگزین مناسبی برای پی ها عمیق بر روی خاک دانه ای سست، خاک ریزدانه ی نرم و خاک آلی می باشد. از سیستم خاک مسلح با ژئوسنتتیک همراه با پایه های پل و بدون ایجاد مفصل و بتن ریزی برای افزایش پایداری پل استفاده می شود. با استفاده از این سیستم می توان از دست اندازها و خرابی هایی که در پل به دلیل نشست نا متقارن پایه های پل و مسیرهای ورودی ایجاد می شود جلوگیری کرد. سطح روی پل را می توان به عنوان جزئی از روسازی راه در نظر گرفت و اتصالات و عرشه ی پل نیازی به توجه ویژه ندارند. این سیستم به سرعت قابل اجرا بوده و باعث بالا رفتن سرعت ساخت پل می شود. در گام (1) ردیفی از بلوک اجرا می شود. در گام (2) یک لایه ی خاک دانه ای کوبیده شده و در گام (3) یک لایه ژئوسنتتیک اجرا می شود. این سه گام تا رسیدن به ارتفاع مورد نظر تکرار می شود.

سیستم مورد بحث مزایای دیگری نیز دارد. در صورت ساخت مناسب و مطابق با ضوابط این سیستم بسیار با دوام بوده و در زلزله ها عملکرد خوبی را از خود نشان می دهد. تکیه گاه های پل می توانند با استفاده از مصالح موجود اجرا شوند و نیاز به نیروی متخصص ندارد. همچنین به دلیل انعطاف بالای این سیستم در طراحی و اجرا می توان در شرایط مختلف آب و هوایی و همچنین شرایط محیطی که از قبل پیش بینی نشده است خاک مسلح با ژئوسنتتیک را اجرا کرد.

این راهنما موارد مورد نیاز در ارتباط با طراحی و اجرا، عملکرد، پایش، بازرسی، نگهداری و تعمیر در کنار کنترل کیفیت و مسائل هیدرولیکی و لرزه ای را در ارتباط با سیستم های خاک مسلح با مصالح مصنوعی و استفاده از آن ها در پی پل ها بیان می دارد. هدف نهایی این توصیه نامه فراهم آوردن دانش مهندسی برای طراحی و اجرای ایمن و با دوام این سیستم می باشد.

مزایای این سیستم

بر اساس پروژه های اجرا شده با این روش می توان اظهار داشت هزینه ی این سیستم نسبت به سیستم های سنتی کمتر بوده، می توان از روش های ساخت و مصالح معمول استفاده کرد و یک محیط امن در محل پروژه برای سلامت کارگران ایجاد می شود.

به طور معمول پروژه ها در صورت استفاده از روش های قدیمی چند ماه طول می کشند در حالی که با استفاده ژئوسنتتیک در پایه ی پل ها می توان در چند هفته پروژه را به ثمر رساند. این موضوع باعث کاهش ترافیک و کمتر شدن بستن راه ها و استفاده از مصالح می شود که هزینه ی پروژه را کاهش می دهد. به دلیل نحوه ی اجرای این روش که از داخل به بیرون ساخته می شود کارگران کمتر در مسیر رفت و آمد ماشین ها قرار می گیرند. به علاوه این روش کمترین اثر را بر روی محیط زیست می گذارد. این سیستم باعث تولید کمتر کربن می شود و به دلیل جایگزین شدن با پی های عمیق باعث استفاده ی کمتری از بتن نیز می گردد.

هزینه ی ساخت در این سیستم 25 تا 60 درصد کمتر از روش های سنتی است. این کاهش هزینه به دلیل:

 • سادگی و انعطاف پذیری روش
 • سرعت ساخت بالا
 • استفاده از مصالح و تجهیزات موجود
 • حذف استفاده از پی عمیق

می باشد. علاوه بر آن این روش پتانسیل کاهش هزینه های نگهداری به علت از بین رفتن خرابی ها و ترک های روی پل را دارد.

به طور خلاصه مزایای این روش عبارتند از:

 • کاهش زمان ساخت.
 • 25 تا 30 درصد کاهش هزینه نسبت به استفاده از سرشمع برای تکیه گاه پل.
 • 50 تا 60 درصد کاهش هزینه نسبت به روش های ساخت معمول.
 • استفاده از روش ساختی که کمتر به شرایط آب و هوایی وابسته است.
 • طراحی انعطاف پذیر که به سادگی با توجه به شرایط محیط می توان آن را تغییر داد.
 • نگهداری ساده تر با توجه به اعضای کمتر.
 • ساخت با استفاده از مصالح و تجهیزات معمول.
 • کنترل کیفیت بهتر.
سایر مقاله ها

ماشین آلات تراکم خاک (Soil Compaction Equipment)

به مجموعه تجهیزات مورد استفاده برای افزایش چگالی خاک، ماشین [...]


بیشتر بخوانید

تراکم خاک چیست؟ (?What is Soil Compaction)

تراکم خاک (Soil Compaction)، به عنوان یکی از مراحل ثابت [...]


بیشتر بخوانید

دستورالعمل تعیین تنش برجا و ضریب تغییر شکل پذیری با استفاده از روش جک تخت (Flat Jack Method)

با انجام آزمایش جک تخت (Flat Jack)، تنش بر جای [...]


بیشتر بخوانید

میلگرد چیست؟ مشخصات و کاربرد انواع میلگرد چیست؟ (?What is Rebar)

میلگرد مخفف (میله تقویت کننده) است که به پروفیلی با [...]


بیشتر بخوانید