ایستاسازه
En Ar

خانه - کتابخانه - MECHANICALLY STABILIZED EARTH WALLS AND REINFORCED SOIL SLOPESDESIGN & CONSTRUCTION GUIDELINES

دانلود MECHANICALLY STABILIZED EARTH WALLS AND REINFORCED SOIL SLOPES DESIGN & CONSTRUCTION GUIDELIN

موضوعات این گزارش بیان کننده ی نظرات نویسندگان می باشد و آن ها مسئول اطلاعات و داده های ارائه شده در این توصیه نامه می باشند. مطالب این گزارش الزاما تصمیمات بخش حمل و نقل را بیان نمی کند. این گزارش یک آیین نامه یا استاندارد نیست.

این توصیه نامه یک منبع از طرف FHWA می باشد که در رابطه با دیواره های پایدار شده و شیب های خاکی مسلح شده اطلاعاتی را در خصوص طراحی، ساخت، اجرا و پایش بیان کرده است.

مقدمه

مهندسین و ارائه کنندگان مصالح بیش از 25 سال به طراحی سازه های خاکی مسلح شده پرداخته اند. در طول دهه ی گذشته پیشرفت های چشم گیری در روش های طراحی و درک عوامل اثرگذار بر روی دوام مسلح کننده ها حاصل شده است.

برای استفاده ی بهینه از این راهنما FHWA یک راهنما با عنوان FHWA SA96-071 آماده کرده است که عنوان نسخه ی اولیه برای این گزارش می باشد. هدف اصلی این راهنما حمایت از برنامه های آموزشی فراهم شده توسط FHWA برای سازمان های فعال در زمینه ی حمل و نقل می باشد.

هدف دوم که به اندازه ی هدف اول اهمیت دارد ارائه ی یک راهنما برای پروژه های اجرا شده در بزرگراه به همراه مسلح کننده می باشد. این راهنما بر مبنای منابع استفاده شده در FHWA و AASHTO می باشد.

معرفی

روش ها و تکنولوژی های جدید برای نگهداری زمین و ساخت شیب های تند به مرور زمان توسط پیمانکاران و طراحان با پیشرفت همراه شده است. این پروژه ها معمولا در محل هایی که دارای دسترسی محدود می باشد و یا در حاشیه ی سایت بوده و شرایط زیرزمینی نامساعد است اجرا می شدند و در نتیجه باعث پیدایش راه های بهینه تری برای انجام این پروژه ها بودند. با توجه به متنوع شدن پروژه ها و موقعیت های اجرا، متخصصین مجبور به برنامه ریزی، طراحی و اجرای بهینه در کنار بررسی محدودیت های کاربرد تجهیزات و هزینه ی استفاده از روش های مختلف شدند.

این راهنما ارائه شده است تا به مهندسین طراحی، نویسندگان آیین نامه ها، محاسبان، بازرس ها و پرسنل نگهداری کمک رسانی کند.

روش های طراحی، ساخت و پایش در دو دهه ی گذشته بهبود یافته که نتیجه ی تلاش محققین، تولید کنندگان مصالح و دستگاه های مربوطه بوده که هر کدام جنبه های مختلف این روش را بهبود داده اند. این راهنما اولین توصیه نامه ای است که تمام جنبه های طراحی، ساخت، مصالح و پایش را برای اجرای موفق یک پروژه ارائه کرده است.

این راهنما برای استفاده در پروژه های پایدارسازی مکانیکی دیواره ها و مسلح سازی شیب های خاکی نوشته شده است و برای مصالح موجود ارائه شده است. این راهنما به عنوان راهنمای فنی اصلی FHWA برای استفاده از این تکنولوژی در پروژه های راه می باشد.

هدف

در این توصیه نامه موضوعات زیر بررسی شده اند:

  • طرح کلی پیشرفت پایدارسازی دیواره ها با استفاده از مسلح کننده های مکانیکی و بررسی هزینه، مزایا و معایب این روش.
  • سیستم های پایدارسازی مکانیکی دیواره های موجود و استفاده از آن ها در تجهیزات راه.
  • اصول ابتدایی اندرکنش خاک و مسلح کننده.
  • طراحی سیستم های ساده و پیچیده ی پایدارسازی دیواره.
  • طراحی خاکریزهای مسلح شده با شیب زیاد.
  • طراحی خاکریزهای مسلح شده با شیب زیاد بر روی پی نرم.
  • آیین نامه ها و روش های اجرا برای هر دو سیستم دیواره های پایدارشده و خاکریزهای مسلح شده.
  • پایش و بازرسی ساخت.
  • مثال های طراحی به عنوان مطالعه ی موردی و مدارک ارائه شده برای کاهش هزینه.
  • یک بخش جدا در این توصیه نامه ارائه شده است که در آن به تجزیه ی فلز و مسلح کننده های پلیمری در بلند مدت پرداخته شده است. در بخش های مربوط به تجزیه، تاریخچه و مطالعات طولانی مدت انجام شده، موارد تحقیقاتی مورد نیاز، نصب و ارزیابی آزمایش های مورد نظر برای تجزیه ی مسلح کننده ها ارائه شده است.

در این کتاب در کنار مطالب، تمرین هایی به همراه جواب ارائه شده است که در هر کدام یکی از جنبه های طراحی در نظر گرفته شده اند.

منابع

بخش اعظمی از مطالب آورده شده در این توصیه نامه از FHWA RD89-043 که در رابطه با خاک مسلح است، 1996 AASHTO، AASHTO Bridge T15 آورده شده است.

تاریخچه

سازه های نگهدارنده اجزایی ضروری در طراحی بزرگراه ها هستند. سازه های نگهبان نه تنها برای نگهداری پایه های پل ها بلکه برای پایداری شیب ها و خاکریزها نیز کاربرد دارند. برای سال های طولانی سازه های حائل عموما از بتن دارای آرماتور و به صورت وزنی یا دیوارهای طره ای طراحی می شدند که سازه های صلب هستند و نمی توانند نشست های غیر یکنواخت را تحمل کنند مگر آن که بر روی پی های عمیق قرار بگیرند. با افزایش ارتفاع خاکی که نیاز به تسلیح دارد و یا با داشتن خاک بستر ضعیف هزینه های دیوارهای حائل بتنی به شدت افزایش می یابد.

دیواره های مکانیکی پایدار شده و شیب های مسلح شده، سازه های نگهبان مقرون به صرفه ای هستند که می توانند نشست های بسیار بیشتری را نسبت به دیوارهای بتنی تحمل کنند. با قرار دادن المان های مسلح کننده ی کششی، مقاومت خاک به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد، به نحوی که دیواره ی قائم گود می تواند خود را نگه دارد. استفاده از سطوح مناسب برای جلوگیری از لغزش خاک بین مسلح کننده ها باعث می شود تا بتوان شیب های بسیار تند و دیوارهای قائم را پایدار کرد. در بعضی موارد برخی از المان ها توانایی تحمل خمش را نیز دارند که در این صورت پایداری شیب به مقدار خوبی افزایش می یابد.

استفاده از مسلح کننده ها در خاک از زمان های قدیم مورد استفاده بوده است. مانند استفاده از کاه در آجرها برای بهبود مقاومت که در گذشته صورت می گرفته. در طول قرن های 17 و 18، مهاجران فرانسه در کانادا از شاخه های درخت برای مقاوم کردن خاک و گلی که در اطراف اسکله ها بود استفاده می کردند. از دیگر مثال های مورد استفاده برای بهبود شرایط خاک استفاده از سیم های پلاستیکی و ریشه ی درختان است.

روش های به روز مسلح کردن خاک برای دیوارهای حائل توسط یک مهندس فرانسوی به نام هنری ویدال در اوایل دهه ی 1960 ارائه شد. تحقیقات او باعث شکل گیری سیستمی شد که در آن از نوارهای فولادی برای مسلح سازی خاک استفاده می شد. اولین بار این روش برای پایداری دیوار در سال 1972 در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. در 25 سال گذشته بیش از 23000 سازه ی خاک مسلح با سطح مقطع بیش از 70 میلیون متر مربع و در 37 کشور اجرا شده است. بیش از 8000 دیوار مسلح شده از سال 1972 در آمریکا ساخته شده است. یکی از بلندترین دیوارهای مسلحی که در این کشور اجرا شده دارای ارتفاع 30 متری می باشد.

در 20 سال اول استفاده از مسلح کننده در آمریکا از واحدهای پیش ساخته ی با ابعاد 2 تا 2.25 مترمربع استفاده می شد و با گذشت زمان از پروفیل های پیش ساخته ی بزرگتری استفاده کردند.

استفاده از ژئوتکستایل در پایدارسازی دیواره ها و شیب ها بعد از تاثیرات مثبتی که این سیستم ها بر روی هزینه داشتند مورد توجه قرار گرفت.

استفاده از ژئوگرید برای مسلح سازی خاک در حدود سال 1980 انجام شد. اولین استفاده از ژئوگرید در سال 1981 انجام شد و بعد از سال 1983 استفاده از این روش به شکل متداول و در پروژه های زیادی صورت گرفت.

مطالب مرتبط:

FHWA

سایر مقاله ها

ماشین آلات تراکم خاک (Soil Compaction Equipment)

به مجموعه تجهیزات مورد استفاده برای افزایش چگالی خاک، ماشین [...]


بیشتر بخوانید

تراکم خاک چیست؟ (?What is Soil Compaction)

تراکم خاک (Soil Compaction)، به عنوان یکی از مراحل ثابت [...]


بیشتر بخوانید

دستورالعمل تعیین تنش برجا و ضریب تغییر شکل پذیری با استفاده از روش جک تخت (Flat Jack Method)

با انجام آزمایش جک تخت (Flat Jack)، تنش بر جای [...]


بیشتر بخوانید

میلگرد چیست؟ مشخصات و کاربرد انواع میلگرد چیست؟ (?What is Rebar)

میلگرد مخفف (میله تقویت کننده) است که به پروفیلی با [...]


بیشتر بخوانید