ایستاسازه
En Ar

خانه - کتابخانه - SOIL NAILING FIELD INSPECTORS MANUAL-SOIL NAIL WALLS

دانلود SOIL NAILING FIELD INSPECTORS MANUAL-SOIL NAIL WALLS

هدف این راهنما ارائه دانش لازم برای بازرسان میدانی جهت نظارت و مستندسازی ساخت دیوار های خاکی حائل میخکوبی شده است. این راهنما اطلاعات مفیدی را برای بازرسان میخکوبی (نیلینگ) خاک با تجربه و بی تجربه جهت بازرسی اجرای روش نیلینگ ارائه می دهد.

روش میخکوبی خاک (نیلینگ) یک نوع ساخت تخصصی است. از روش ها و تکنیک هایی برای اجرای روش نیلینگ استفاده می گردد که معمولاً در ساخت بزرگراه های معمول استفاده نمی شود؛ بنابراین، برای بازرسان مفید است که از جنبه های خاصی از میخکوبی خاک مطلع باشند. یک بازرس آگاه مزایای این تکنولوژی را تا حد زیادی ارتقاء می دهد. در صورت امکان، توصیه می شود که بازرسان بی تجربه قبل از ساخت زیر نظر افراد مجرب آموزش ببینند و سپس به بازرسی نیلینگ بپردازند.

راهنما در دو بخش اصلی تنظیم شده است: آماده سازی پیش از ساخت و اجرای روش نیلینگ و بازرسی حین ساخت . چک لیست هایی که موارد کلیدی مورد بحث در متن را خلاصه می کنند، در بخش بازرسی نیلینگ در حین ساخت این راهنما ارائه شده است. بهتر است که بازرس، چک لیست ها را برای استفاده در هنگام ساخت کپی کند. برای ارجاع دهی آسان، در صورت لزوم، تصاویر و عکس های نمایشی در متن گنجانده شده است.

فصل 6 – حل مشکل در حین ساخت – شامل راهنمایی برای حل مشکلات متداول تر در هنگام ساخت است. فصل 7 – مدیریت زمین های سخت – شامل بحث در مورد روش ها و تکنیک هایی است که می توان از آن ها در هنگام برخورد با زمین های سخت در حین ساخت با روش نیلینگ استفاده کرد (حدود 10 تا 20 درصد پروژه ها).

ضمیمه الف شامل فرم های خالی است که می تواند برای مستندسازی مناسب و آزمایش در هنگام ساخت و اجرای دیوار میخکوبی شده ( نیلینگ) مورد استفاده قرار گیرد و پیوست ب نیز شامل مثال هایی از فرم های تکمیل شده است.

مباحث موجود در راهنمای بازرسی نیلینگ مختصر بوده و قصد دارد روش های اساسی را روشن کند. می توان از پیمانکاران تخصصی، سازمان های دولتی، مشاوران، منابع ذکر شده در این راهنما و بررسی دقیق قسمت دوم، فصل 6 و 7 دانش جامع تری در زمینه های مورد نظر کسب کرد. این راهنما به عنوان مرجعی میدانی و دفتری برای بازرسی اجرای روش نیلینگ در نظر گرفته شده است.

توجه

این سند تحت حمایت اداره‌ی حمل ‌و نقل آمریکا منتشر شده است و هدف از ارائه‌ی آن تبادل اطلاعات و ارائه راهنما جهت بازرسی اجرای نیلینگ است. دولت ایالات متحده آمریکا مسئولیتی در قبال محتوا و استفاده از این سند بر عهده نمی گیرد. این گزارش یک استاندارد، مجموعه الزامات یا قوانین نیست.

دولت ایالات متحده تولیدات یا تولید کنندگانی را تأیید نمی کند و نام های تجاری یا نام تولیدکنندگان فقط به دلیل ضروری بودن در مورد موضوع، در سند حاضر ذکر شده است.

چکیده

هدف از این راهنما آن است که دانش لازم بازرسان میدانی برای نظارت و مستند سازی ساخت دیوار های خاکی میخکوبی شده فراهم شود و این راهنما اطلاعات مفیدی را برای بازرسان میخکوبی (نیلینگ) با تجربه و بی تجربه جهت بازرسی نیلینگ ارائه می دهد.

این راهنما در دو بخش اصلی تنظیم شده است: آماده سازی پیش از ساخت و بازرسی حین ساختو اجرای روش نیلینگ . چک لیست ها در بخش بازرسی حین ساخت در راهنما ارائه شده است که موارد اصلی بحث شده در متن را خلاصه می کند. بهتر است بازرسان چک لیست ها را برای استفاده در هنگام ساخت کپی کنند.

بازرسان ساختمانی و مهندسان از بخش های حمل و نقل کالیفرنیا، اورگان، تگزاس و واشنگتن در تهیه راهنمای بازرسی اجرای روش نیلینگ مشارکت داشته اند و انجمن بین المللی حفاری پی نیز از دیدگاه صنعتی اطلاعاتی ارائه کرده است.

مقدمه

دیوار های خاکی میخکوبی شده روشی است که از آن برای تسلیح و تقویت زمین موجود استفاده می شود. خاک یک مصالح سازه ای ضعیف است زیرا در کشش ضعیف عمل می کند اما فولاد در کشش قوی است. مفهوم اساسی میخکوبی (نیلینگ) خاک آن است که می توان خاک را با نصب میله های فولادی با فاصله کم یا به اصطلاح «میخ» در شیب یا گودبرداری در هنگام پیشروی ساخت از بالا به پایین تقویت کرد. میخ ها معمولاً به عنوان اجزایی «منفعل» نامیده می شوند. اصطلاح «منفعل» به این معناست که در هنگام نصب، میخ ها پیش کشیده نیستند (بر خلاف انکرها که پیش کشیده هستند). با تغییر شکل جانبی سطح زمین در پاسخ به از دست دادن تکیه گاه ناشی از حفاری پیوسته، میخ ها ناچاراً به کشش می افتند. میخ های تزریق شده مقاومت برشی کل توده خاک را افزایش داده و جابه جایی را در حین و بعد از حفاری محدود می کند. هنگامی که زاویه شیب از مقدار بحرانی از پیش تعیین شده فراتر رود یا زمانی که شرایط محیطی باعث خرابی سطح نمایان خاک در طول عمر طراحی آن شود، از نمای (روکش) سازه ای متصل به میخ ها استفاده می شود. ساخت دیوار های حائل خاکی میخکوبی شده معمولاً شامل شش مرحله زیر است:

مرحله 1. حفاری یک برش ارتفاعی کوچک.

مرحله 2. سوراخ کاری برای میخ (نیل).

مرحله 3. نصب و دوغاب زنی میخ ها.  

مرحله 4. قرار دادن نوارهای زهکشی ژئوکامپوزیت، لایه اولیه شاتکریت و صفحات باربر و مهره ها.

مرحله 5. تکرار روند تا مرحله پایانی.

مرحله 6. قرار دادن نمای نهایی (روی دیوارهای دائمی)

میخکوبی خاک برای حفظ حفاری های عمودی، 45 درجه یا پلکانی استفاده می شود. میخ ها در تمام طول خود تزریق شده اند و مانند انکرهای دوخته شده به پشت یک بخش دائمی تزریق نشده ندارند.

ساخت دیواره خاکی میخکوبی شده نسبت به شرایط زمین، روش های ساخت، تجهیزات و توالی خاک برداری حساس است. میخکوبی (نیلینگ) را نمی توان در همه نوع زمین و خاکی استفاده کرد. برای اینکه دیوارهای میخکوبی شده از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشند، باید در زمینی ساخته شوند که بتواند بدون پشتیبانی روی برش عمودی یا شیب دار 1 تا 2 متری (3 تا 6 فوت) به مدت حداقل یک تا دو روز بایستد و این می تواند باعث حفظ سوراخ باز حفاری شده میخ حداقل برای چند ساعت شود.

مراحل اجرای روش نیلینگ (میخکوبی)
ساخت دیوار حائل خاکی میخکوبی شده شامل شش مرحله است.

انواع خاک های زیر برای میخ کوبی (نیلینگ) مطلوب تلقی می شوند: مواد چسبنده طبیعی (سیلت ها و رس های با پلاستیسیته کم که مستعد خزش نیستند)، ماسه های طبیعی سیمانی شده یا متراکم با چسبندگی واقعی (به دلیل ریزدانه ها) یا چسبندگی ظاهری (به دلیل رطوبت طبیعی)؛ و سنگ های هوازده. از نظر ساخت، میخکوبی خاک بسیار سازگار است و بنابراین برای شرایط مختلط مانند خاک مناسب بر روی سنگ بستر مناسب است.

مزایای میخکوبی کردن خاک (نیلینگ)

 • توانایی پیروی آسان از طرح کلی ساختمان (توانایی زیگزاگ کردن در صورت نیاز).
 • مناسب بودن تجهیزات ساخت کوچک در مقایسه با روش های ساخت جایگزین
 • مناسب بودن برای کاربردهای خاص و کارهای اصلاحی
 • توانایی تجهیز کردن سریع در محل یک سایت
 • رفع نیاز به شمع سولجر مورد نیاز با دیوارهای مهار شده
 • انعطاف پذیری برای ایجاد تغییرات در هنگام ساخت (به عنوان مثال، موقعیت میخ ها را می توان به منظور دور زدن موانع تغییر داد).
 • سازگاری با محدودیت های معمول کار در محیط های شهری (به عنوان مثال، نیاز به حداقل سر و صدا و غیره). عناصر سازه ای (میخ (نیل) و روکش (نما)) و روش های نصب را می توان به راحتی حتی در حین ساخت سازگار کرد تا مناسب ترین راه حل را برای شرایط خاص محل و زمین ایجاد کند.

محدودیت های روش نیلینگ (میخکوبی خاک)

 • ناتوانی در حفاری در جایی که آب زیرزمینی یک مشکل است.
 • مشکلات ناشی از ریزش خاک در ماسه های بدون چسبندگی و شن ها که در آن ها از اقدامات ویژه و گران قیمت استفاده نشده است.
 • مشکلات مربوط به تجمع زیاد تجهیزات، سردابه ها یا سایر موانع زیرزمینی پشت دیوار
 • مشکلات احتمالی عملکرد در صورت استفاده در خاک های متورم شونده یا بسیار مستعد یخ زدگی.

علاوه بر این، از آنجا که عملکرد دیوار نسبت به روش ساخت حساس است، معمولاً می توان با پیمانکاران مجرب به نتایج مطلوبی رسید.

میخکوبی خاک (نیلینگ)

یک میخ (نیل) معمولی از یک میله مسلح کننده فولادی تغییر شکل یافته (به طور کلی گرید 60) که تاندون نیز نامیده می شود، تشکیل شده است که در یک سوراخ از پیش حفاری شده و مستقیم با قطر100 تا 300 میلی متر (4 تا 12 اینچ) قرار می گیرد. پس از قرار دادن تاندون میخ، سوراخ میخ (نیل) به طور کامل با دوغاب سازه ای که تحت فشار کم از طریق لوله ترمی (روش نصب سوراخ باز) پمپ می شود، پر می شود. دوغاب، تاندون میخ را به زمین اطراف می چسباند. میخ ها معمولاً با روشهای «سوراخ باز» و با استفاده از انواع تجهیزات حفاری، معمولاً اوگر نصب می شوند. از روش سوراخ باز برای نصب 80 تا 90 درصد میخ های حفاری شده و گروت شده استفاده می شود. روش نصب که توسط پیمانکار انتخاب می شود به نوع خاک/سنگ، مقدار چسبندگی طراحی مشخص، شرایط آب زیرزمینی، محدودیت های محل، الزامات سازه ای مانند طول کل میخ و قطر میخ و در دسترس بودن تجهیزات بستگی دارد. روش های حفاری و میخکوبی (نیلینگ) در فصل دوم قسمت دوم به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است. سیستم های میخکوبی دائمی خاک نیاز به محافظت از تاندون در برابر خوردگی دارند. الزامات حفاظت از خوردگی در فصل 4 مورد بحث قرار گرفته است.

عناصر زهکشی: زهکشی یک عنصر مهم محسوب شده و در تمام دیوارهای دائمی و بسیاری از دیوارهای موقت گنجانده شده است.

نما (روکش) سازه ای دیوارها: روکش سازه ای دیوارها برای محصور کردن نما، حافظت از خاک در برابر هوازدگی و فرسایش و مقاومت در برابر فشارهای جانبی خاک نیاز است.

کاربردهای روش میخکوبی خاک (نیلینگ)

میخکوبی خاک (نیلینگ) یک جایگزین مقرون به صرفه برای سازه های دیوار حائل معمولی است که در زمین مناسب برای نیلینگ استفاده می شود. کاربردهای معمول دیوار میخکوبی شده شامل موارد زیر است:

 • دیوارهای موقت و دائمی برای گودبرداری ساختمان ها.
 • حفظ شیب برای پهن شدن جاده ها و بزرگراه های دارای فرورفتگی.  
 • تکیه گاه های پل- افزودن خطوط تردد با حذف شیب های انتهایی در مقابل تکیه گاه های پل موجود.
 • تثبیت شیب.
 • تعمیر یا بازسازی سازه های موجود.

سایر مقاله ها

آزمایش تحلیل چند کاناله امواج سطحی یا MASW چیست ؟ (Multichannel Analysis of Surface Waves)

آزمایش تحلیل چند کاناله امواج سطحی یا MASW یکی از [...]


بیشتر بخوانید

خاک های رمبنده (Collapsible Soil)

در طبیعت خاک هایی هستند كه تحت تنش یكسان، با [...]


بیشتر بخوانید

ظرفیت باربری پی (Bearing Capacity of Foundation)

خاک باید بدون آنکه دچار گسیختگی برشی شود، توانایی تحمل [...]


بیشتر بخوانید

نشست غیر یکنواخت (Differential Settlement)

پی (شالوده یا فونداسیون) یک سازه وزن زیادی دارد و [...]


بیشتر بخوانید